چالش چهارده روزه ۸۰ درصد خام گیاهخواری را با همکاری دوست عزیزمان، ملودی جان (صفحه اینستاگرام لیموشیرین: sweet_limetta@) برگزار میکنیم.

سبک تغذیه هشتاد درصد خامگیاهخواری چیست؟

سبکی است که شخص حداقل ۸۰ درصد از کالری روزانه خود را از طریق میوه-ها و سبزیجات تازه و دانه ها و مغزهای خام به دست می آورد. و حداکثر ۲۰ درصد از کالری روزانه از طریق غذاهای پخته سالم و کاملاً گیاهی مانند غلات کامل، حبوبات و غده ها و ریشه های گیاهان کسب می شود.

این یک سبک تغذیه پر کَرب (کربوهیدارت غالب) است و اکثر کالری روزانه شخص از کربوهیدرات موجود در میوه ها بدست می آید. چربی ها ۱۰ تا ۲۰ درصد کالری روزانه را در بر می گیرند. این مقدار چربی برای جلوگیری از خشکی پوست و مو کافی است.

وعده پخته تان را در هر قسمتی از روز میتوانید داشته باشید. ولی بهترین زمان نهار و شام زودتر از معمول (حدود ساعت ۴ عصر) است. معمولا وعده پخته در کنار یک غذای خام سرو میشود.

برای مثال سالاد به همراه سیب زمینی تنوری. هدف اصلی وارد کردن میوه ها و سبزیجات سالم در تغذیه روزانه است. پس سعی کنید تا قبل از وعده پخته، حسابی میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید.

ورزش کردن در این سبک زندگی، نقش خیلی مهمی دارد. شخص در هفته حداقل باید ۱۵۰ دقیقه ورزش کند. که به طور ایده آل روزی بین ۴۰ تا ۹۰ دقیقه در روز است که این میزان وابسته به شدت تمرینات شما است.

این سبک تغذیه وقتی درست و اصولی انجام شود، فواید زیادی برای سلامتی به همراه دارد. از جمله:

عمل هضم بهتر، کنترل بهتر قند خون، پوست شفاف تر، افزایش انرژی، کم کردن وزن، پایین آمدن خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی.